Czy detoks sokowy działa? - raw nest

Czy detoks sokowy działa?

Pewnie każdy z Was słyszał już o detoxie sokowym. Wokół niego narosło wiele mitów, a świat powoli dzieli się na jego ogromnych przeciwników i zwolenników, którzy są niemal wyznawcami jego leczniczego działania. Zastanawiacie się od czego wszystko się zaczęło i jaki naprawdę detox sokowy może mieć na Was wpływ? Dziś postaramy się podzielić z Wami wynikami naszych poszukiwań.

OCZYSZANIE ORGANIZMU Z TOKSYN
To najczęściej pojawiająca się informacja wśród sprzedawców, diet sokowych: jedyny, najlepszy i najszybszy sposób na usuwanie toksyn z organizmu. Czy jednak wypicie kilku soków jest w stanie usunąć wielkie złogi toksyn, które od środka zanieczyszczają Twój organizm? Odpowiedź jest prosta – nie, ponieważ nasz organizm sam doskonale radzi sobie z usuwaniem szkodliwych substancji. Gdyby gromadził wszystko szkodliwe, co dostarczamy z pożywania, powietrza czy wody, oznaczałoby to, że nie działa zbyt dobrze i szybko trafilibyśmy do szpitala. Mimo, że nasz organizm wykazuje zdolności samoleczenia, nie działa to tak, jak w filmach science fiction, gdzie bohaterowi ugodzonemu w nogę szybko odrasta kończyna (niestety!). Nasz organizm działa wolniej i subtelniej - sam się leczy i oczyszcza, ale możemy mu w tym albo pomagać, albo przeszkadzać. Gdy na co dzień jemy dużo przetworzonej, smażonej żywności i do tego dokładamy słodkie gazowane napoje czy alkohol, mamy raczej siedzący tryb życia i żyjemy w wielkim mieście, gdzie smog okrywa miasto od listopada do późnej wiosny, obciąża to nasz organizm, a detox sokowy może okazać pomocny. W butlach sokowych kryje się ogromna ilość antyoksydantów, witamin i minerałów, które odżywią Twój organizm i wspomogą naturalne procesy oczyszczania.

SZYBKA UTRATA WAGI
Nie zmieniaj diety tylko nawyki żywieniowe - to mantra wielu dietetyków i nie sposób się z nią nie zgodzić. Żadna dieta nie daję długotrwałych efektów. To, co jest najważniejsze, to codzienne nawyki żywieniowe. One kształtują Twoje zdrowie, samopoczucie i wagę. Nie ma szybkich diet, które rozwiążą Twoje problemy. To, co zawsze się liczy, to deficyt kaloryczny, jeśli spalasz więcej kalorii niż dostarczasz, zaczynasz tracić wagę. Prościej powiedzieć niż zrobić. Jak w ogóle zmienić nawyki żywieniowe? Właśnie w tym wypadku najchętniej polecamy diety sokowe - jako pierwszy krok do poważnej zmiany nawyków żywieniowych. Przez 1 do 3 dni dostarczasz do swojego organizmy tylko soki, a to uwalnia nowe pokłady energii, zmniejsza żołądek (co później ograniczy Twój głód), a przy okazji zrzucisz kilka kilogramów, ale to będzie głównie woda. Jeśli chcesz zachować pozytywne efekty, najważniejsze będzie to, co zrobisz po detoxie. To wspaniały pierwszy krok, kolejne zależą od Ciebie.

POPRAWA SAMOPOCZUCIA I WIĘCEJ ENERGII
To naszym zdaniem jeden z najbardziej pozytywnych aspektów detoxu sokowego. Kilka dni na sokach pozwala Ci odkryć nowe pokłady energii, polepszyć jakość snu i poprawić samopoczucie - naprawdę! Sama odkryłam, że krócej mogłam spać i czułam się fantastycznie - z moją opinią zgodziło się wielu klientów. Jednak to ,o czym wiele firm nie mówi, to ból głowy, który najczęściej się pojawia na samym początku detoxu, najczęściej jest to związane z odstawieniem kawy. Jednak warto wziąć to pod uwagę, jeśli planujesz szczególnie intensywny dzień w pracy lub ważne spotkanie.

KŁOPOTY Z UKŁADEM TRAWIENIA
Niestety coraz więcej osób cierpi z powodu problemów ze strony układu trawiennego. Przyczyną bardzo często jest stres, nieodpowiednia i nieregularna dieta czy przejadanie się. Później dokuczają nam wzdęcia, bóle brzucha i zaparcia. Dziś coraz więcej mówi się o florze bakteryjnej. To ona, w dużym stopniu determinuje to, co masz ochotę jeść. To, jakie bakterie rozwijają się w naszym układzie trawiennym, odzwierciedla naszą codzienną aktywność, dietę czy poziom stresu. W 2017 roku opublikowano badania, które wskazują, że dieta składająca się z soków warzywnych i owocowych pozytywnie wpływa na florę bakteryjną [1]. Pojawia się też coraz więcej badań, które wskazują pozytywny wpływ postów (szczególnie przerywanego, ang. intermittent fasting) na różnorodność flory bakteryjnej. Jeśli cierpisz na choroby spowodowane nieprawidłowym działaniem układu trawiennego najlepiej udaj się do lekarza, żadna dieta nie zastąpi leczenia u specjalisty. Jednak jeśli masz objawy, które czasem Ci doskwierają dieta sokowa, może być tym czego szukasz - osłabisz stany zapalne w organizmie, poczujesz się lekko i pożegnasz ciągłe wzdęcia.

DETOX SOKOWY DLA WSZYSTKICH
Wierzymy, że soki szczególnie zawierające ogromne ilości warzyw są dobre dla każdego. Jednak sama dieta sokowa to rodzaj postu, którego nie zalecamy wszystkim i zawsze. Szczególnie detoxu nie polecamy jeśli jesteś w ciąży, karmisz czy masz cukrzycę. Jeśli cierpisz na przewlekłe choroby, lub znajdujesz się pod stałą opieką lekarza najlepiej się z nim skontaktować, zanim zdecydujesz się na detox sokowy.


EKOLOGICZNE SUROWCE
Niektórzy uważają, że wszelkiego rodzaju oczyszczania najlepiej prowadzić na ekologicznych surowcach, albo nawet jeśli się da wybierać tylko ekologiczne surowce. My uważam, że zawsze lepiej jeść warzywa i owoce niż nie. Jednak sami zawsze wybieramy ekologiczne surowce. Powodów jest kilka - pesycydy i inne środków ochrony roślin często zostają na produktach. Na pewno słyszeliście kilka przypadków wycofania warzyw i owoców ze znanych sieci z powodu zbyt wysokiego stężenia jakiegoś związku. Dlatego tak ważne jest dokładne mycie warzyw i owoców! Z całkowitą pewnością możemy potwierdzić, że ekologiczne surowce smakują lepiej niż konwencjonalne.

Badania wskazują, że ekologiczne warzywa zawierają więcej polifenoli, niektóre też wskazują na wyższą zawartość witamin i minerałów. To co jest jednak dla nas ogromnie ważne to wpływ na środowisko, nierozsądne i zbyt duże stosowanie pestycydów przyczynia się do pogarszania stanu gleby, zanieczyszczenia wód gruntowych i ma straszny wpływ na zdrowie osób pracujących przy opryskach. Jednak niewystarczające jest samo oświadczenie producenta o stosowanie eko warzyw, tylko jeśli dany producent ma certyfikat ekologiczny możecie być pewni, że to ekologiczne surowce zostały użyte do produkcji soków.

PODSUMOWANIE
Naszym zdaniem detox sokowy to narzędzie jak każde inne, może być dobrze, albo źle wykorzystane. Szybka dieta na sokach nie pomoże Ci na bezbolesne pozbycie się kilogramów gromadzonych przez lata, może być za to dobrym pierwszym krokiem do zmiany nawyków żywieniowych. Pomoże Ci wzmocnić organizm od środka, dostarczając ogromne ilości antyoksydantów, witamin i minerałów, nawodni go i doda energii. Nie jest to jednak szybka naprawa wszystkich błędów żywieniowych z przeszłości. Dobre odżywanie wymaga codziennego starania i przemyślanych wyborów. Detox sokowy pozwoli Ci na większą uwagę przy obserwowaniu jak to co jesz, wpływa na Twoje samopoczucie. Samo przygotowanie do detoxu pomoże Ci odkryć, która żywność wpływa na Ciebie lepiej, a która gorzej. Jednak w zdrowym odżywianiu najważniejsza są Twoje codzienne nawyki, im więcej pełnowartościowych produktów, warzyw i owoców, tym lepiej będziesz się czuł. Pamiętaj!

eat good • feel good
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5438379/

 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.